Ambulatoorne suukirurgia

Kellele meist meeldiks loobuda oma hambast, kuid vahel on see möödapääsmatu.

Vahel pöörduvad patsiendid arsti poole alles siis, kui hambal on kogu krooniosa hävinenud ja juureümbrise kudedes on röntgenoloogiliselt diagnoositv ulatuslik põletik, mis muudavad hamba ravimise ja taastamise võimatuks. Sellisel juhul tuleb hammas eemaldada.

Samuti on vahel vajadus hammas eemaldada ortodontilistel kaalutlustel (selle määrab ortodont).

Sageli tuleb eemaldada ka tarkusehambaid. Kas ja kuidas neid eemaldada otsustatakse alati individuaalselt. Hea ülevaate eemaldamise vajalikkusest annavad panoraam või  3D röntgenpilt.

Tarkusehammaste eemaldamise operatsiooniga tuleb teada riske ning arvestada võimalike komplikatsioonidega:

  • veritsus ja põletik. Ulatuslike põletikuliste hammaste eemaldamisel ka luupõletik või abstsess.
  • hammaste, huule, keele ja limaskesta tundehäired või tuimus. Harva võivad need komplikatsioonid olla püsiva iseloomuga.

Hamba eemaldamine toimub tavaliselt kohaliku tuimestusega ja on patsiendile valutu.Juhul kui patsiendil on allergia mingite ravimite suhtes või ülitundlikus, siis peab ta KINDLASTI sellest hambaarsti enne tuimestuse tegemist informeerima, et vältida võimalikke allergilisi reaktsioone ja komplikatsioone. Samuti peab arsti informeerima kaasuvatest haigustest.

Tuimestuse möödudes võib patsient tunda hellust ja valu haava piirkonnas, mille leevendamiseks võiks kasutada apteegi käsimüügi valuvaigisteid (Ibuprofeen, Paracetamol ). Juhul kui on tegemist hamba raske eemaldamisega, teeb arst haavale õmblused ja soovitab asetada põsele külma jääkoti ning ordineerib vajadusel antibiootilise ravi koos valuvaigistitega.
Omal algatusel antibiootikume kasutada ei tohiks.

Hea hügieen soodustab kiiremat paranemist. Parema suuhügieeni tagamiseks soovitame kasutada apteegis ja hambaravides müüdavaid spatsiaalseid suuvett. Kui haavavalu järgmistel päevadel tugevneb, näo piirkonda tekib turse ja tõuseb palavik, siis on tõenäoliselt tegu põletikuga haavas. Sellisel juhul tuleb KIIRESTI arsti poole pöörduda.

Tavaliselt on aga hamba eemaldamine tänapäevaseid tuimastusvahendeid ja instrumente kasutades patsiendile valutu ja seda ei pea kartma.